Basketland Forum (http://forum.basketland.sk/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi)
Podkošový svet >> Extra >> Staré časy...
(Téma začatá: knedla pre 14. Jan 2007 - 14:45)

Názov: Staré časy...
Správa poslaná knedla pre 14. Jan 2007 - 14:45
15. 4. 2002
Famózni Sviťania so skalpom doteraz neporazeného Pezinka

V šlágri najvyššej mužskej basketbalovej súťaže nastúpil pod Tatrami v ligovej sezóne doteraz neporazený Pezinok. Domáci nastúpili na prestížny duel s odhodlaním ukončiť famóznu sériu majstra a pripraviť mu prvú tohtoročnú prehru.

Hneď od začiatku na neho vyrukovali s kvalitnou obranou, ale napriek tomu si hostia dokázali v úvodných minútach vypracovať sedembodový náskok (10:3). S ním sa však akoby príliš rýchlo uspokojili a oduševnene a so srdcom hrajúci chemici postupne zmazali ich mierny náskok. Už v 5. minúte bolo vyrovnané (14:14) a od tohto momentu sa oba kolektívy naťahovali o každý bod až do záveru prvej desaťminútovky, kedy sa hostiteľom podarilo dostať do päťbodového vedenia (27:22). Aj druhá štvrtina sa niesla v podobnom duchu, v domácom drese sa darilo predovšetkým kapitánovi Znancovi, Fapšovi a Bujičovi, ktorý bol výborný najmä v doskakovaní pod oboma košmi. Z majstrovského Pezinka dokázali kontrovať iba tradičné opory Lukjanec a Naglič, menej výrazný bol Ristanovič a takmer vôbec sa nedokázal presadiť Kraljevič, ktorý sa už v 26. minúte vyfauloval. Polčas vyhrali Sviťania o desať bodov (46:36), ale keďže úvod do druhej polovici zápasu vyšiel lepšie hosťom (v 22. minúte bolo už len 46:44), dráma pokračovala. Absolutórium si z domácich hráčov zaslúžia všetci, ktorí sa objavili na palubovke, pretože práve výborný kolektívny výkon bol základom skvelého domáceho víťazstva. Vypichnúť však určite treba presnú streleckú mušku Zábavníka, predovšetkým v druhom polčase, a taktiež Madaja, ktorému sa darilo hlavne v závere duelu. Vynikajúco hrajúci Sviťania za podpory skvelého publika v záverečných minútach svoj náskok ešte zvýšili a po výbornom výkone zmazali nulu v kolonke prehier do soboty neporazeného Pezinka.

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná knedla pre 14. Jan 2007 - 14:47
13.05.2002
Sviťania po dramatickom priebehu nakoniec vo finále

Rozhodujúce stretnutie o postup do finále najvyššej mužskej basketbalovej súťaže začali pod Tatrami lepšie hostia z Lučenca. Prvý kôš videli diváci až v tretej minúte zápasu a zaznamenal do z trestných hodov hosťujúci Svitek.

Lučenčania nastúpili na duel maximálne koncentrovaní a vynikajúcou obranou zaskočili domáceho favorita. V prvej desaťminútovke ho prakticky k ničomu nepustili a zaslúžene ju vyhrali o sedem bodov (10:17). Sviťania sa nevedeli presadiť v doskoku a keďže sa im nedarila streľba, hostia si neustále udržiavali mierny náskok. Domáci navyše rýchlo zbierali osobné chyby, čo nahrávalo do karát hosťom z Lučenca. V druhej desaťminútovke však chemici predsa len pridali, zrýchlili a spresnili hru a pomaly začali ukrajovať z vedenia hostí. V 19. minúte Podtatranci po prvýkrát v zápase vyrovnali (32:32) a po polovičke hry tak bolo všetko otvorené. Tretia štvrtina mala taktiež veľmi vyrovnaný priebeh. V zápase sa strelecky, ale i herne najviac darilo Zábavníkovi na jednej a Svitekovi na druhej strane, ktorému dobre sekundovali tradičné opory Čurovič a Laco. Aj pred poslednou desaťminútovkou svietil na ukazovateli skóre nerozhodný výsledok (47:47) a bolo jasné, že definitíva padne v dramatickom finiši. Hostitelia neponechali nič na náhodu a hneď v úvode poslednej štvrtiny si vypracovali mierny náskok (54:47), ktorý sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. Vynikajúcou obranou, zlepšeným doskokom a presnou rukou, predovšetkým Zábavníka a kapitána Znanca sa dostali až do desaťbodového trháku. Lučenčania sa síce v záverečných minútach snažili ešte o malý zázrak, hra sa často kúskovala, ale domáci si už nesmierne dôležité víťazstvo nenechali ujsť a nakoniec zaslúžene postúpili do finále, v ktorom sa stretnú so suverénom súťaže Pezinkom.

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná BK_Chemosvit pre 14. Jan 2007 - 14:49
a toto bolo na co dobre??? sa nudis doma???

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná Kaufman9 pre 15. Jan 2007 - 21:19
celkom dobry prispevok

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná jmjbasket pre 18. Jan 2007 - 14:06
Ved je potrebne i pospominat.. tak aspon si ich mozeme pripomenut... tie svetle chvile basketbalu v akomkolvek klube ;)

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná Green pre 27. Okt 2007 - 14:47
zapas na ktory sa nezabuda medzi PK-LC v prvom rocniku Slovenskej ligy ked sa nehralo play-off Pezinok mal isti titul a Lucenec Bronz to bola exhibicia a na zaver skandovala cela hala Lucenec,Lucenec tak v priatelskej atmosfere sa niesol tento zapas  ;D

Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná Suzanne pre 04. Jan 2008 - 16:12
25. 05. 2002 – FINÁLE I. LIGY

SVIT – PEZINOK 65:91 (17:20, 29:44, 47:70)
- NA ZÁPASY 0:3

Na konci prvej štvrtiny Svit viedol 14:13 a húževnato agresívnou obranou atakoval strelecké, ale predovšetkým brejkové ambície Pezinčanov. Včas sa vysúval i do útoku a účinne vnikal do trojsekundového priestoru súpera. Pezinok však reagoval pokojne, udržiaval kontakt v skóre a čakal na možnosť úniku. Svit musel včašie i častejšie striedať a využiť oddychový čas na dopĺňanie ubúdajúcich síl z náročného spôsobu boja. Postupne pod výraznejším tlakom Pezinka vnikali do jeho hry vážnejšie chyby. Straty lôpt, streľba z nepripravených pozícií a prvý krát únik majstra v 13. min na 25:19. Ten ešte Svit zachytil, ale na druhý už nevládal zareagovať. Z 25:26 to bolo o dve minúty 25:34 a pred koncom prvého polčasu 27:44. Pezinčania v tretej štvrtine ešte dôraznejšie zatlačili v obrane, súpera oberali o lopty ich vypichovaním i pivoti a po bleskových kontrách si v 27. min pripravili pozíciu na komfortný záver po jasnom náskoku 62:42. Od tej chvíle už Svit bojoval iba o čo najčestnejšiu prehru a Pezinok myslel na oslavu.

CHEMOSVIT: Bujič 21, Fapšo 6, Pažický 6, Jankovič 4, Znanec 1 (Madaj 18, Zabavník 4, Kmetoni 3, P. Holúbek 2, Sedmák 0).
SLOVAKOFARMA: Lukjanec 18, Kuznecov 15, Mičuda 13, Kraljevič 10, Weiss 3 (Naglič 15 (3), Šoška 6, Tomek 4, Ristanovič 3, Hovaňák 2, Krämer 2, Suchoň 0)
TH: 21/15 – 28/20
Fauly: 21 – 25
5 faulov: 35. Znanec, 39. Pažický
Trojky: 0 -9
600 divákov
Rozhodcovia: Sudek a L. Janáč
Štvrtiny: 17:20, 12:24, 18:26, 18:21


POVEDALI TRÉNERI

Miloš Pažický (tréner Svitu): „Pezinok vyhral zaslúžene. To nik nespochybňuje, ale my sme sa pokúsili hrať s ním vyrovnanú partiu. Lenže na kľúčových hráčov nášho tímu, ktorí ťahali rozhodujúce zápasy v dlhej a namáhavej sezóne, výrazne doľahla únava. S druhým miestom sme však spokojní. Mužstvo v tomto zložení a v podmienkach dokázalo to, na čo malo. Napokon aj čosi navyše, keď ako jediné nad Pezinkom v sezóne vyhralo“.

Milan Černický (asistent trénera Pezinka): „Tempo a nasadenie s akým vstúpil Svit do zápasu, nám vyhovovalo. Neprekvapil nás tým, ani neznervóznil, lebo sme veľmi dobre vedeli, že nemá taký silný a vyrovnaný káder, ktorý by v tomto nasadení dokázal hrať až do poslednej minúty. Preto to bola len otázka času, kedy sa presadíme. Zápas sme však vyhrali predovšetkým kvalitnou obranou, o čom svedčí iba 65 bodov v našom koši“.Konečné poradie I. ligy 2001/2002:

1.  Pezinok
2.  Svit
3.  Lučenec
4.  Komárno
5.  Inter
6.  Levice
7.  Handlová
8.  Žilina
9.  Prievidza
10.ŠKP Bratislava

Ligu opúšťa ŠKP, do najvyššej súťaže postúpila Nitra.


Názov: Re: Staré časy...
Správa poslaná Suzanne pre 04. Jan 2008 - 16:26
ANDREJ LUKJANEC: „Hádam mi už postavia na námestí sochu...“Krásny, ale najľahší


- Nedalo sa začať inou otázkou. Aká bola oslava?
„Taká, no, normálna. Ohňostroj síce nebol, ale v nedeľu sme si vypili kávu, niektorí potom nasadli do áut a odfrčali domov“.
- Žeby ste sa už tých titulov prejedli?
„Nemyslím si. Len liga bola veľmi dlhá a nudná, nezaujímavá pre odovzdanosť súperov. Pribudli zápasy Saportovho pohára a cestovanie na ne. A play-off. Tiež malo zlý systém“.
- Nespravodlivý?
„Nie, to nie. Len zbytočne rozťahaný. Vyhrali sme prvé kolo a na finále sme čakali desať dní. Nám sa už ani nechcelo a diváci na play-off medzitým skoro zabudli“.
- Ale radosť máte?
„Samozrejme, a veľkú. Povedzte, koľkým sa podarilo to, čo mne?“
Skutočne. Len dvaja hráči môžu chodiť po Pezinku s nosmi dohora. Andrej Lukjanec a Vladimír Kuznecov. Len oni dvaja totiž v drese pezinského tímu vyhrali všetkých sedem titulov slovenského majstra. Iba táto dvojica naturalizovaných Slovákov bola vždy na palubovke, keď pezinské zvony oznamovali zvesť o ich triumfe.
„S „Jovom“ sme to boli iba my dvaja, hoci pri prvom víťazstve bol s nami ako hráč aj Milan Černický“, nahlas počítal Andrej Lukjanec. Pravda, nemusel načierať hlboko do svojich spomienok. Také udalosti sa totiž pamätajú veľmi dobre.
„Najmä prvý titul...“, zareagoval vzápätí.
Ale sedem titulov majú aj Milan Černický (šesť s Pezinkom, trikrát ako hráč, trikrát ako asistent trénera a jeden s bratislavským Interom) a potom ešte dvojica Peter Mičuda a Pavol Weiss (šesťkrát v Pezinku a raz v Interi).
„Majú, lenže my vždy v Pezinku“.
- Takže, aký bol posledný?
„Asi najľahší. Získali sme ho bez vážneho odporu“.
- Čo si myslíte, čím to je, že sa vám všetci tak poddávajú?
„Neviem, ale zdá sa mi, že na Slovensku nevyrastá veľa nádejí. Akoby sa o ne nik nestaral, nepestoval ich“.
- So Svitom, hoci ste vyhrali, to však neboli celkom jednoduché zápasy.
„Nie, ale zasa nie z basketbalovej stránky. Boli to skôr boje na nože. A zbytočne. Ale ani to mi neprekáža, ak ten, ktorý rozdáva, údery vie aj prijímať. Basketbal je kontaktná hra, v ktorej môžu uspieť iba chlapi“.
- Andrej, mali ste v Pezinku aj zlé obdobia...?
„Viem, viem, alkohol... Dnes sa na to pozerám ako na hlúposť nevychovaného chlapca, hoci aj vtedy ma nosili na rukách. Dnes som iný. A viac vychutnávam život. Cítim sa oveľa lepšie, ako človek. Ďakujem Martinovi Glváčovi i Milanovi Valášikovi. Podržali ma. Dobre si to uvedomujem“.
- A budúcnosť? Vraj ste mali ponuky zo zahraničia. Aké boli?
„Boli, ale manažéri dnes nebývajú konkrétni. Až keď je ruka v rukáve. Ale u mňa to neprichádza do úvahy. Nepatrí sa byť nevďačný. Navyše, ešte minulý rok sme sa dohodli, že aj túto sezónu zostanem. Iba ak by Pezinok nehral európsky pohár, potom by som sa o tom chcel pozhovárať. Stále mám veľké ambície“.
- Takže máte pocit, že ste mali dobrú sezónu?
„Áno. Basketbalovo, myslím si, sa mi darilo. Škoda len premrhanej možnosti v Saportovom pohári“.
- Bol to najhorší moment, keď ste vedeli, že to už ďalej nepôjde?
„Bol veľmi zlý, ale úplne najhorší bol doma v zápase s Belehradom. So zranenou nohou, ktorú som vôbec necítil a s injekciou tlmiacou bolesť, som bol na palubovke hádam sedem minút. Prehrávali sme asi o 25 bodov. Potom som si sadol na lavičku a cítil som sa strašne“.
- A najkrajší okamih sezóny?
„V tom istom zápase, keď sme ho otočili a vyhrali sme“.
- Tešíte sa na oddych?
„Pochopiteľne“.
- Oddýchnuť si od tých istých tvárí?
„Aj, ale my sme výborná partia. Rozumieme si, hoci hovoríme niekoľkými jazykmi. Všetci sú profesionáli a vedia, čo je ich povinnosť. Nikoho netreba napomínať“.
- Kam vás láka odísť na dovolenku?
„Najprv budem dva týždne v Anglicku, potom sa vyberiem do Chorvátska k Denisovi Mujagičovi a neskôr chcem odletieť niekde veľmi ďaleko. Tam, kde je krásne, teplo a kde nestretnem nikoho, kto ma pozná“.Basketland Forum » Powered by YaBB 1 Gold - SP1!
YaBB © 2000-2001,
Xnull. All Rights Reserved.